Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y505310K0000K21L
Y505310K0000K21L picture photo
Mfg. Part Number
Y505310K0000K21L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
Y505310K0000K21L.pdf
Availability of Y505310K0000K21L
QUANTITY
Y505310K0000K21L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y505310K0000K21L
Internal Part NumberEIS-Y505310K0000K21L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesAccutrim™1240X
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.175" Face x 0.250" L (6.35mm x 4.45mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y505310K0000K21L
Y505310K0000K21L Details Description
Related parts for Y505310K0000K21L
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRIG SGL 6-UDFN datasheet.pdf
NOMEX SLEEVING 1 1/4" GREEN 25' datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN JACK 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST COTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf