Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y5077100K000F0L
Y5077100K000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y5077100K000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y5077100K000F0L.pdf
Availability of Y5077100K000F0L
QUANTITY
Y5077100K000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y5077100K000F0L
Internal Part NumberEIS-Y5077100K000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y5077100K000F0L
Y5077100K000F0L Details Description
Related parts for Y5077100K000F0L
CONN HEADER 8POS 3MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 32MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf