Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y5077120R000V0L
Y5077120R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y5077120R000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y5077120R000V0L.pdf
Availability of Y5077120R000V0L
QUANTITY
Y5077120R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y5077120R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y5077120R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y5077120R000V0L
Y5077120R000V0L Details Description
Related parts for Y5077120R000V0L
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LINK MODULE FIBER OPTICAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 400KA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN M23 datasheet.pdf