Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y5077500R000V0L
Y5077500R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y5077500R000V0L
Brief Description
RES 500 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y5077500R000V0L.pdf
Availability of Y5077500R000V0L
QUANTITY
Y5077500R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y5077500R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y5077500R000V0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y5077500R000V0L
Y5077500R000V0L Details Description
Related parts for Y5077500R000V0L
CONN HEADER .100 SNGL STR 9POS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 100MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf