Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y507760R4000F9L
Y507760R4000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y507760R4000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y507760R4000F9L.pdf
Availability of Y507760R4000F9L
QUANTITY
Y507760R4000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y507760R4000F9L
Internal Part NumberEIS-Y507760R4000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y507760R4000F9L
Y507760R4000F9L Details Description
Related parts for Y507760R4000F9L
IC MCU 8BIT 16KB EPROM 40CDIP datasheet.pdf
INDICATOR 6V RED CAP BK MLW ILL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32VC 8SOIC datasheet.pdf
D4N-5B22 datasheet.pdf
CONN HDR 37POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf