Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y507760R4000F9L
Y507760R4000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y507760R4000F9L
Brief Description
RES 60.4 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y507760R4000F9L.pdf
Availability of Y507760R4000F9L
QUANTITY
Y507760R4000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y507760R4000F9L
Internal Part NumberEIS-Y507760R4000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y507760R4000F9L
Y507760R4000F9L Details Description
Related parts for Y507760R4000F9L
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A 6UCSP datasheet.pdf
TRANS NPN 10VCEO 80MA SSMINI-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
STRAP BATTERY 9V T-STYLE 4"LEAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf