Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y578751K7000B9L
Y578751K7000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y578751K7000B9L
Brief Description
RES 51.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y578751K7000B9L.pdf
Availability of Y578751K7000B9L
QUANTITY
Y578751K7000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y578751K7000B9L
Internal Part NumberEIS-Y578751K7000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y578751K7000B9L
Y578751K7000B9L Details Description
Related parts for Y578751K7000B9L
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 2.8A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 800MA 130 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf