Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y605510K0000K0L
Y605510K0000K0L picture photo
Mfg. Part Number
Y605510K0000K0L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
Y605510K0000K0L.pdf
Availability of Y605510K0000K0L
QUANTITY
Y605510K0000K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y605510K0000K0L
Internal Part NumberEIS-Y605510K0000K0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series1208
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.300" x 0.235" Face x 1.250" L (7.62mm x 5.97mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y605510K0000K0L
Y605510K0000K0L Details Description
Related parts for Y605510K0000K0L
TERM RING HVY DUTY 16-12AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 22A TO-3P datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.5A SC75-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 380MA 1.68 OHM datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf