Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y6071111R000B0L
Y6071111R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y6071111R000B0L
Brief Description
RES 111 OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y6071111R000B0L.pdf
Availability of Y6071111R000B0L
QUANTITY
Y6071111R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y6071111R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y6071111R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y6071111R000B0L
Y6071111R000B0L Details Description
Related parts for Y6071111R000B0L
LCD MODULE 24X2 SUPERTWIST LED datasheet.pdf
IC TXRX CAN 24V LOW SPEED 16SOIC datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX9658 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 6.8MH SMD datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
IC DEMULTIPLEXER 4LANE 42TQFN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MALE 12POS SILVER WIRE WRAP datasheet.pdf