Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y60711K50000V0L
Y60711K50000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y60711K50000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y60711K50000V0L.pdf
Availability of Y60711K50000V0L
QUANTITY
Y60711K50000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y60711K50000V0L
Internal Part NumberEIS-Y60711K50000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y60711K50000V0L
Y60711K50000V0L Details Description
Related parts for Y60711K50000V0L
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS 0.156 datasheet.pdf