Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y607836K6670V0L
Y607836K6670V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y607836K6670V0L
Brief Description
RES 36.667K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y607836K6670V0L.pdf
Availability of Y607836K6670V0L
QUANTITY
Y607836K6670V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y607836K6670V0L
Internal Part NumberEIS-Y607836K6670V0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.667k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y607836K6670V0L
Y607836K6670V0L Details Description
Related parts for Y607836K6670V0L
CONN HEADER 3POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 3925 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf