NKK Switches YB01KW01-12-CB
YB01KW01-12-CB picture photo
Mfg. Part Number
YB01KW01-12-CB
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR
Datasheet Download
YB01KW01-12-CB.pdf
Availability of YB01KW01-12-CB
QUANTITY
YB01KW01-12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB01KW01-12-CB
Internal Part NumberEIS-YB01KW01-12-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelYB01KW01-12-CB
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesYB
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage12V
Current60mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB01KW01-12-CB
Related LinksYB01KW0, YB01KW01-12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB01KW01-12-CB Details Description
Related parts for YB01KW01-12-CB
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RING TONGUE TIN 14-24AWG #8 datasheet.pdf
12U HIGH AIRFLOW PERF DOOR datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 30 NF 5% 630VDC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN 7POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf