NKK Switches YB03KW01-5C12-JC
YB03KW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
YB03KW01-5C12-JC
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR
Datasheet Download
YB03KW01-5C12-JC.pdf
Availability of YB03KW01-5C12-JC
QUANTITY
YB03KW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of YB03KW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-YB03KW01-5C12-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelYB03KW01-5C12-JC
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesYB
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB03KW01-5C12-JC
Related LinksYB03KW01, YB03KW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
YB03KW01-5C12-JC Details Description
Related parts for YB03KW01-5C12-JC
FUSE BLOCK BLADE 500V 15A PCB datasheet.pdf
DEV KIT F220/221/226/230/231/236 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
093 PWR CONN PLUG RED 2CKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 12POS datasheet.pdf
FIBER FLAT THRUBEAM SIDE SENS R2 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 325MA 2.15 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SMA STRT JACK-RA PLUG RG-316 .75 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
120 mA, Current Sinking, 10-Bit, I2C DAC IC datasheet.pdf