NKK Switches YB15CKG01-12-EB
YB15CKG01-12-EB picture photo
Mfg. Part Number
YB15CKG01-12-EB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15CKG01-12-EB.pdf
Availability of YB15CKG01-12-EB
QUANTITY
YB15CKG01-12-EB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15CKG01-12-EB
Internal Part NumberEIS-YB15CKG01-12-EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15CKG01-12-EB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15CKG01-12-EB
Related LinksYB15CKG, YB15CKG01-12-EB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15CKG01-12-EB Details Description
Related parts for YB15CKG01-12-EB
SOLENOID LATCH 3/4" PULSE 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC USB HUB CTRLR 4PORT 56VQFN datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 17-20AWG 2.5MM datasheet.pdf
IC DAC 3V 16BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 OPEN SN/PB datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf