NKK Switches YB15CKG01-1F05-JA
YB15CKG01-1F05-JA picture photo
Mfg. Part Number
YB15CKG01-1F05-JA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15CKG01-1F05-JA.pdf
Availability of YB15CKG01-1F05-JA
QUANTITY
YB15CKG01-1F05-JA Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15CKG01-1F05-JA
Internal Part NumberEIS-YB15CKG01-1F05-JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15CKG01-1F05-JA
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Black Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15CKG01-1F05-JA
Related LinksYB15CKG0, YB15CKG01-1F05-JA Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15CKG01-1F05-JA Details Description
Related parts for YB15CKG01-1F05-JA
RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 230V 250A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LAPPING FILM SLCN DIOXIDE 5"DIA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf