NKK Switches YB15CKG01-5F12-JF
YB15CKG01-5F12-JF picture photo
Mfg. Part Number
YB15CKG01-5F12-JF
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15CKG01-5F12-JF.pdf
Availability of YB15CKG01-5F12-JF
QUANTITY
YB15CKG01-5F12-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15CKG01-5F12-JF
Internal Part NumberEIS-YB15CKG01-5F12-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15CKG01-5F12-JF
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15CKG01-5F12-JF
Related LinksYB15CKG0, YB15CKG01-5F12-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15CKG01-5F12-JF Details Description
Related parts for YB15CKG01-5F12-JF
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 65.8"L X 36"W datasheet.pdf
CABLE BUNDLE ACCY datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 850V AXIAL datasheet.pdf