NKK Switches YB15KKW01-12-CB
YB15KKW01-12-CB picture photo
Mfg. Part Number
YB15KKW01-12-CB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15KKW01-12-CB.pdf
Availability of YB15KKW01-12-CB
QUANTITY
YB15KKW01-12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15KKW01-12-CB
Internal Part NumberEIS-YB15KKW01-12-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15KKW01-12-CB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15KKW01-12-CB
Related LinksYB15KKW, YB15KKW01-12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15KKW01-12-CB Details Description
Related parts for YB15KKW01-12-CB
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
199LF PF SIGNAL 4R METRAL HDR datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS EV-DO DUAL datasheet.pdf
PLUG BANANA STACK SHRD R/A BLK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 77MM datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 8P YLW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A POWERDI5 datasheet.pdf