NKK Switches YB15KKW01-2CF12-JB
YB15KKW01-2CF12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15KKW01-2CF12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15KKW01-2CF12-JB.pdf
Availability of YB15KKW01-2CF12-JB
QUANTITY
YB15KKW01-2CF12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15KKW01-2CF12-JB
Internal Part NumberEIS-YB15KKW01-2CF12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15KKW01-2CF12-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15KKW01-2CF12-JB
Related LinksYB15KKW01, YB15KKW01-2CF12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15KKW01-2CF12-JB Details Description
Related parts for YB15KKW01-2CF12-JB
CABLE BNC/BNC 12" RG-59 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM T/H datasheet.pdf
PCB RAHMEN 5P datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
IC ELECTRONIC VOLUME AUTO 44QLP datasheet.pdf
CONTROL BOARD datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX+FX-CW datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
ADPT CBL SAE TO CBL 16AWG .61M datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf