NKK Switches YB15MKW01-1F12-JA
YB15MKW01-1F12-JA picture photo
Mfg. Part Number
YB15MKW01-1F12-JA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15MKW01-1F12-JA.pdf
Availability of YB15MKW01-1F12-JA
QUANTITY
YB15MKW01-1F12-JA Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15MKW01-1F12-JA
Internal Part NumberEIS-YB15MKW01-1F12-JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15MKW01-1F12-JA
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Black Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15MKW01-1F12-JA
Related LinksYB15MKW0, YB15MKW01-1F12-JA Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15MKW01-1F12-JA Details Description
Related parts for YB15MKW01-1F12-JA
MOSFET N-CH 600V 25A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
COVER FOR MAP130 SERIES datasheet.pdf
DGTL SENSOR 3PHASE 150 VAC 1 AAC datasheet.pdf
RES SMD 13.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf