NKK Switches YB15MKW01-2CF24-JB
YB15MKW01-2CF24-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15MKW01-2CF24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15MKW01-2CF24-JB.pdf
Availability of YB15MKW01-2CF24-JB
QUANTITY
YB15MKW01-2CF24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15MKW01-2CF24-JB
Internal Part NumberEIS-YB15MKW01-2CF24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15MKW01-2CF24-JB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15MKW01-2CF24-JB
Related LinksYB15MKW01, YB15MKW01-2CF24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15MKW01-2CF24-JB Details Description
Related parts for YB15MKW01-2CF24-JB
CONN D-SUB PLUG 25POS W/O CONT datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 26AWG BROWN datasheet.pdf
IC PFC CTRLR BUCK 14TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.40" CA datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf