NKK Switches YB15MKW01-5C24-JC
YB15MKW01-5C24-JC picture photo
Mfg. Part Number
YB15MKW01-5C24-JC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15MKW01-5C24-JC.pdf
Availability of YB15MKW01-5C24-JC
QUANTITY
YB15MKW01-5C24-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15MKW01-5C24-JC
Internal Part NumberEIS-YB15MKW01-5C24-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15MKW01-5C24-JC
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15MKW01-5C24-JC
Related LinksYB15MKW0, YB15MKW01-5C24-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15MKW01-5C24-JC Details Description
Related parts for YB15MKW01-5C24-JC
JUMPER-H9992TR/A3047A/H9992TR 8" datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 16V AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
I/O CABLE FOR PD60 datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 125 2 CKT TI datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf