NKK Switches YB15NKW01-05-EB
YB15NKW01-05-EB picture photo
Mfg. Part Number
YB15NKW01-05-EB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15NKW01-05-EB.pdf
Availability of YB15NKW01-05-EB
QUANTITY
YB15NKW01-05-EB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15NKW01-05-EB
Internal Part NumberEIS-YB15NKW01-05-EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15NKW01-05-EB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15NKW01-05-EB
Related LinksYB15NKW, YB15NKW01-05-EB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15NKW01-05-EB Details Description
Related parts for YB15NKW01-05-EB
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 240V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 9POS datasheet.pdf
63314A106 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf