NKK Switches YB15SKG01-12-CB
YB15SKG01-12-CB picture photo
Mfg. Part Number
YB15SKG01-12-CB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15SKG01-12-CB.pdf
Availability of YB15SKG01-12-CB
QUANTITY
YB15SKG01-12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15SKG01-12-CB
Internal Part NumberEIS-YB15SKG01-12-CB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15SKG01-12-CB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15SKG01-12-CB
Related LinksYB15SKG, YB15SKG01-12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15SKG01-12-CB Details Description
Related parts for YB15SKG01-12-CB
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .187 datasheet.pdf
PELTIER HT8,12,F2,4040,TA,RT,W6 datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS TBGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 66POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8WDFN datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLOCK 12POS datasheet.pdf