NKK Switches YB15SKW01-28-BB
YB15SKW01-28-BB picture photo
Mfg. Part Number
YB15SKW01-28-BB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15SKW01-28-BB.pdf
Availability of YB15SKW01-28-BB
QUANTITY
YB15SKW01-28-BB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15SKW01-28-BB
Internal Part NumberEIS-YB15SKW01-28-BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15SKW01-28-BB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15SKW01-28-BB
Related LinksYB15SKW, YB15SKW01-28-BB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15SKW01-28-BB Details Description
Related parts for YB15SKW01-28-BB
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 5V datasheet.pdf
VARISTOR 68V 250A DISC 9MM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN POWER HEADR 2-FB 10POS 5ROW datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN M12 8POS SOCKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT SHRT HNGE LV datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN CODE B datasheet.pdf