NKK Switches YB15SKW01-5F24-JF
YB15SKW01-5F24-JF picture photo
Mfg. Part Number
YB15SKW01-5F24-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15SKW01-5F24-JF.pdf
Availability of YB15SKW01-5F24-JF
QUANTITY
YB15SKW01-5F24-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15SKW01-5F24-JF
Internal Part NumberEIS-YB15SKW01-5F24-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15SKW01-5F24-JF
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15SKW01-5F24-JF
Related LinksYB15SKW0, YB15SKW01-5F24-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15SKW01-5F24-JF Details Description
Related parts for YB15SKW01-5F24-JF
TRANS NPN DARL 30V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
BATT LITHIUM 3.6V WAFER 24.5MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT SMD datasheet.pdf
0.084 SERIES MLX HEADER 4CKT WIT datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf