NKK Switches YB15WCKG01-1CF05-JB
YB15WCKG01-1CF05-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WCKG01-1CF05-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15WCKG01-1CF05-JB.pdf
Availability of YB15WCKG01-1CF05-JB
QUANTITY
YB15WCKG01-1CF05-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WCKG01-1CF05-JB
Internal Part NumberEIS-YB15WCKG01-1CF05-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WCKG01-1CF05-JB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WCKG01-1CF05-JB
Related LinksYB15WCKG0, YB15WCKG01-1CF05-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WCKG01-1CF05-JB Details Description
Related parts for YB15WCKG01-1CF05-JB
CONN HEADER 4POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
IC QUADRATURE DEMOD 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM STRD 400 MCM TIN datasheet.pdf
IC MMIC AMP TWA GAAS 30-40GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 16V 470 OHM 60C datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 14A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf