NKK Switches YB15WCKW01-5C12-JC
YB15WCKW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
YB15WCKW01-5C12-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15WCKW01-5C12-JC.pdf
Availability of YB15WCKW01-5C12-JC
QUANTITY
YB15WCKW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WCKW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-YB15WCKW01-5C12-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WCKW01-5C12-JC
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WCKW01-5C12-JC
Related LinksYB15WCKW0, YB15WCKW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WCKW01-5C12-JC Details Description
Related parts for YB15WCKW01-5C12-JC
IC BINARY COUNTER SYNC 16SOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM DO220AA datasheet.pdf
SOCKET 100-QFP 14 X 14 datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20DHVQFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf