NKK Switches YB15WCKW01
YB15WCKW01 picture photo
Mfg. Part Number
YB15WCKW01
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15WCKW01.pdf
Availability of YB15WCKW01
QUANTITY
YB15WCKW01 Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WCKW01
Internal Part NumberEIS-YB15WCKW01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WCKW01
Related LinksYB15W, YB15WCKW01 Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WCKW01 Details Description
Related parts for YB15WCKW01
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 20% CYL datasheet.pdf
GDT 800V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 3K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf