NKK Switches YB15WRKG01-1F05-JB
YB15WRKG01-1F05-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WRKG01-1F05-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15WRKG01-1F05-JB.pdf
Availability of YB15WRKG01-1F05-JB
QUANTITY
YB15WRKG01-1F05-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WRKG01-1F05-JB
Internal Part NumberEIS-YB15WRKG01-1F05-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WRKG01-1F05-JB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WRKG01-1F05-JB
Related LinksYB15WRKG0, YB15WRKG01-1F05-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WRKG01-1F05-JB Details Description
Related parts for YB15WRKG01-1F05-JB
CONN RECEPT 12POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 1800UH datasheet.pdf
RES 900 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSEBLOCK 2POLE 10MMX38MM DNRAIL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680 OHM 6SIP datasheet.pdf
BOOK TRILOGY OF MAGNETICS datasheet.pdf
CAP HARDWARE datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 15POS SHLD AU datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf