NKK Switches YB15WRKG01-1F12-JB
YB15WRKG01-1F12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WRKG01-1F12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15WRKG01-1F12-JB.pdf
Availability of YB15WRKG01-1F12-JB
QUANTITY
YB15WRKG01-1F12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WRKG01-1F12-JB
Internal Part NumberEIS-YB15WRKG01-1F12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WRKG01-1F12-JB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WRKG01-1F12-JB
Related LinksYB15WRKG0, YB15WRKG01-1F12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WRKG01-1F12-JB Details Description
Related parts for YB15WRKG01-1F12-JB
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 10SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC 12BIT 500KHZ ADC CONV 8VSSOP datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG RED/GRN DIFF PCMT datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 20 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf