NKK Switches YB15WRKG01-GB
YB15WRKG01-GB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WRKG01-GB
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15WRKG01-GB.pdf
Availability of YB15WRKG01-GB
QUANTITY
YB15WRKG01-GB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WRKG01-GB
Internal Part NumberEIS-YB15WRKG01-GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WRKG01-GB
PackagingBulk
TypeStandard
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WRKG01-GB
Related LinksYB15WR, YB15WRKG01-GB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WRKG01-GB Details Description
Related parts for YB15WRKG01-GB
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 27A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 75A datasheet.pdf
12 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
TV 39C MIXED(TWIN) SKT J/N REC datasheet.pdf
M5 4 POS FEMALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf