NKK Switches YB16CKW01-5C12-JC
YB16CKW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
YB16CKW01-5C12-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16CKW01-5C12-JC.pdf
Availability of YB16CKW01-5C12-JC
QUANTITY
YB16CKW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16CKW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-YB16CKW01-5C12-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16CKW01-5C12-JC
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16CKW01-5C12-JC
Related LinksYB16CKW0, YB16CKW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16CKW01-5C12-JC Details Description
Related parts for YB16CKW01-5C12-JC
FIXED IND 47UH 8.2A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ENCODER OPT 12POS ROTARY OUT PCB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 72POS DUAL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 8POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOP CABLING MODULE 200MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X25MM 3WR datasheet.pdf