NKK Switches YB16CKW01-GB
YB16CKW01-GB picture photo
Mfg. Part Number
YB16CKW01-GB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16CKW01-GB.pdf
Availability of YB16CKW01-GB
QUANTITY
YB16CKW01-GB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16CKW01-GB
Internal Part NumberEIS-YB16CKW01-GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16CKW01-GB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16CKW01-GB
Related LinksYB16CK, YB16CKW01-GB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16CKW01-GB Details Description
Related parts for YB16CKW01-GB
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
IC CONV DDR DDR2 DDR3 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf