NKK Switches YB16KKW01-1F05-JB
YB16KKW01-1F05-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16KKW01-1F05-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16KKW01-1F05-JB.pdf
Availability of YB16KKW01-1F05-JB
QUANTITY
YB16KKW01-1F05-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16KKW01-1F05-JB
Internal Part NumberEIS-YB16KKW01-1F05-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16KKW01-1F05-JB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16KKW01-1F05-JB
Related LinksYB16KKW0, YB16KKW01-1F05-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16KKW01-1F05-JB Details Description
Related parts for YB16KKW01-1F05-JB
FIXED IND 4.7UH 16.6A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR 8ROW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf