NKK Switches YB16KKW01-5C05-JC
YB16KKW01-5C05-JC picture photo
Mfg. Part Number
YB16KKW01-5C05-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16KKW01-5C05-JC.pdf
Availability of YB16KKW01-5C05-JC
QUANTITY
YB16KKW01-5C05-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16KKW01-5C05-JC
Internal Part NumberEIS-YB16KKW01-5C05-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16KKW01-5C05-JC
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16KKW01-5C05-JC
Related LinksYB16KKW0, YB16KKW01-5C05-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16KKW01-5C05-JC Details Description
Related parts for YB16KKW01-5C05-JC
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.6V 1W PMDS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.95A 8-SOIC datasheet.pdf
FILTER SAW 447.725MHZ SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
LOW PROFILE HEADER 36PIN RIGHT A datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY SZ16B datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf