NKK Switches YB16KKW01-5D-JD
YB16KKW01-5D-JD picture photo
Mfg. Part Number
YB16KKW01-5D-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16KKW01-5D-JD.pdf
Availability of YB16KKW01-5D-JD
QUANTITY
YB16KKW01-5D-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16KKW01-5D-JD
Internal Part NumberEIS-YB16KKW01-5D-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16KKW01-5D-JD
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16KKW01-5D-JD
Related LinksYB16KKW, YB16KKW01-5D-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16KKW01-5D-JD Details Description
Related parts for YB16KKW01-5D-JD
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
STRIP MARKER 9 Y datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf