NKK Switches YB16MKW01-6F-JB
YB16MKW01-6F-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16MKW01-6F-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16MKW01-6F-JB.pdf
Availability of YB16MKW01-6F-JB
QUANTITY
YB16MKW01-6F-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16MKW01-6F-JB
Internal Part NumberEIS-YB16MKW01-6F-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16MKW01-6F-JB
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)3.3 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16MKW01-6F-JB
Related LinksYB16MKW, YB16MKW01-6F-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16MKW01-6F-JB Details Description
Related parts for YB16MKW01-6F-JB
IC COMP MICROPWR QUAD V 14 TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 39VWM 67.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT COAX SKT datasheet.pdf
IC FPGA 271 I/O 356BGA datasheet.pdf
EMILY CABLE POWER HOUSING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
IC FPGA ULP 1280LUTS 1.2V 49BGA datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf