NKK Switches YB16SKG01-1F05-JA
YB16SKG01-1F05-JA picture photo
Mfg. Part Number
YB16SKG01-1F05-JA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB16SKG01-1F05-JA.pdf
Availability of YB16SKG01-1F05-JA
QUANTITY
YB16SKG01-1F05-JA Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16SKG01-1F05-JA
Internal Part NumberEIS-YB16SKG01-1F05-JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16SKG01-1F05-JA
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Black Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16SKG01-1F05-JA
Related LinksYB16SKG0, YB16SKG01-1F05-JA Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16SKG01-1F05-JA Details Description
Related parts for YB16SKG01-1F05-JA
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) Panel Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 15POS 2MM T/H datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 32VAC/VDC 1AG datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ARRAY 5MM RECEPT ASY datasheet.pdf