NKK Switches YB16WCKG01-GB
YB16WCKG01-GB picture photo
Mfg. Part Number
YB16WCKG01-GB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB16WCKG01-GB.pdf
Availability of YB16WCKG01-GB
QUANTITY
YB16WCKG01-GB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16WCKG01-GB
Internal Part NumberEIS-YB16WCKG01-GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16WCKG01-GB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16WCKG01-GB
Related LinksYB16WC, YB16WCKG01-GB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16WCKG01-GB Details Description
Related parts for YB16WCKG01-GB
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC COMP QUAD PROGR THRES 24-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf