NKK Switches YB215CWCKG01-5C12-CB
YB215CWCKG01-5C12-CB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWCKG01-5C12-CB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB215CWCKG01-5C12-CB.pdf
Availability of YB215CWCKG01-5C12-CB
QUANTITY
YB215CWCKG01-5C12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWCKG01-5C12-CB
Internal Part NumberEIS-YB215CWCKG01-5C12-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB215CWCKG01-5C12-CB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWCKG01-5C12-CB
Related LinksYB215CWCKG, YB215CWCKG01-5C12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWCKG01-5C12-CB Details Description
Related parts for YB215CWCKG01-5C12-CB
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 57VC QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
4-PORT USB 2.0 HUB CTRLR 36VQFN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 27POS 1MM 4" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.045A 350 MOHM datasheet.pdf
DIN-POWER KODIERPIN ROT F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 12W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V SMD datasheet.pdf