NKK Switches YB215CWCKG01-5F12-FB
YB215CWCKG01-5F12-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWCKG01-5F12-FB
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB215CWCKG01-5F12-FB.pdf
Availability of YB215CWCKG01-5F12-FB
QUANTITY
YB215CWCKG01-5F12-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWCKG01-5F12-FB
Internal Part NumberEIS-YB215CWCKG01-5F12-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB215CWCKG01-5F12-FB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWCKG01-5F12-FB
Related LinksYB215CWCKG, YB215CWCKG01-5F12-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWCKG01-5F12-FB Details Description
Related parts for YB215CWCKG01-5F12-FB
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENS 100PSI 22MM M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA3070 23MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TERM,SPLICE,MAG-MATE datasheet.pdf
13000UF 15V 35X105 85C ST datasheet.pdf