NKK Switches YB215CWCKW01-5C12-JB
YB215CWCKW01-5C12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWCKW01-5C12-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB215CWCKW01-5C12-JB.pdf
Availability of YB215CWCKW01-5C12-JB
QUANTITY
YB215CWCKW01-5C12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWCKW01-5C12-JB
Internal Part NumberEIS-YB215CWCKW01-5C12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB215CWCKW01-5C12-JB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWCKW01-5C12-JB
Related LinksYB215CWCKW, YB215CWCKW01-5C12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWCKW01-5C12-JB Details Description
Related parts for YB215CWCKW01-5C12-JB
KEY FOB ABS BLACK 3.4"L X 2.56"W datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 110MHZ 14HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32KB FLASH EZ PRO 42LGA datasheet.pdf
MICRO 21C S 120" RBW JACKP NI datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG BLUE 500' datasheet.pdf
3.3UF 250V 8X16 85C AXI datasheet.pdf