NKK Switches YB215CWCKW01-5F12-JB
YB215CWCKW01-5F12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWCKW01-5F12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB215CWCKW01-5F12-JB.pdf
Availability of YB215CWCKW01-5F12-JB
QUANTITY
YB215CWCKW01-5F12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWCKW01-5F12-JB
Internal Part NumberEIS-YB215CWCKW01-5F12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB215CWCKW01-5F12-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWCKW01-5F12-JB
Related LinksYB215CWCKW, YB215CWCKW01-5F12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWCKW01-5F12-JB Details Description
Related parts for YB215CWCKW01-5F12-JB
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8UCSP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf