NKK Switches YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB
YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB.pdf
Availability of YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB
QUANTITY
YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB
Internal Part NumberEIS-YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Flush
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB
Related LinksYB215CWSKW01, YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB Details Description
Related parts for YB215CWSKW01/CUL-5F24-FB
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
VER RECEP POWER BLADE datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 7 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CABLE 3COND 4AWG GRAY 250' datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
KIT EVALUATION MAX MAX3625B datasheet.pdf
MICRO 25C P 30" WHT JACKP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.425W datasheet.pdf