NKK Switches YB216CWSKW01-5D24-EB
YB216CWSKW01-5D24-EB picture photo
Mfg. Part Number
YB216CWSKW01-5D24-EB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB216CWSKW01-5D24-EB.pdf
Availability of YB216CWSKW01-5D24-EB
QUANTITY
YB216CWSKW01-5D24-EB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB216CWSKW01-5D24-EB
Internal Part NumberEIS-YB216CWSKW01-5D24-EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductYB2 Series Pushbutton Switches
Pushbutton Switches
3D ModelYB216CWSKW01-5D24-EB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Flush
Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C