NKK Switches YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB
YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB picture photo
Mfg. Part Number
YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB.pdf
Availability of YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB
QUANTITY
YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB
Internal Part NumberEIS-YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Flush
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB
Related LinksYB225CWSKW01, YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB Details Description
Related parts for YB225CWSKW01/CUL-5C24-CB
TRANS NPN 80V 3.5A 3-MLP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
STRIP MARKER 29 STD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf