NKK Switches YB226CWSKW01-5F24-FB
YB226CWSKW01-5F24-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB226CWSKW01-5F24-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB226CWSKW01-5F24-FB.pdf
Availability of YB226CWSKW01-5F24-FB
QUANTITY
YB226CWSKW01-5F24-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB226CWSKW01-5F24-FB
Internal Part NumberEIS-YB226CWSKW01-5F24-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductYB2 Series Pushbutton Switches
Pushbutton Switches
3D ModelYB226CWSKW01-5F24-FB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Flush
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB226CWSKW01-5F24-FB
Related LinksYB226CWSKW, YB226CWSKW01-5F24-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB226CWSKW01-5F24-FB Details Description
Related parts for YB226CWSKW01-5F24-FB
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 15 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf