NKK Switches YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB.pdf
Availability of YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
QUANTITY
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
Internal Part NumberEIS-YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Flush
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
Related LinksYB226CWSKW01, YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB Details Description
Related parts for YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
JUMPER-H1503TR/A2015R/H1501TR 2" datasheet.pdf
FILTER CABLE/CLMP 50 OHM 10-13MM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP CAN 28-SOIC datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 433MHZ 5 BUTTON datasheet.pdf