NKK Switches YB25RKW01-5F24-JB
YB25RKW01-5F24-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB25RKW01-5F24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB25RKW01-5F24-JB.pdf
Availability of YB25RKW01-5F24-JB
QUANTITY
YB25RKW01-5F24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB25RKW01-5F24-JB
Internal Part NumberEIS-YB25RKW01-5F24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB25RKW01-5F24-JB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB25RKW01-5F24-JB
Related LinksYB25RKW0, YB25RKW01-5F24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB25RKW01-5F24-JB Details Description
Related parts for YB25RKW01-5F24-JB
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH datasheet.pdf
DIODE GP 1.8KV 330A DO205AB datasheet.pdf