NKK Switches YB25SKG01-12-BB
YB25SKG01-12-BB picture photo
Mfg. Part Number
YB25SKG01-12-BB
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB25SKG01-12-BB.pdf
Availability of YB25SKG01-12-BB
QUANTITY
YB25SKG01-12-BB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB25SKG01-12-BB
Internal Part NumberEIS-YB25SKG01-12-BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB25SKG01-12-BB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB25SKG01-12-BB
Related LinksYB25SKG, YB25SKG01-12-BB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB25SKG01-12-BB Details Description
Related parts for YB25SKG01-12-BB
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5 datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf